
Cruising-helmi: 1963 Acadian Beaumont Sport Coupe
Kanadan unohdetut automerkit: Acadian ja Beaumont
Kanadan väkiluku oli 1960-luvulle tultaessa vain kymmenesosa Yhdysvaltojen väkimäärästä. Varsin pienestä markkina-alueesta huolimatta Detroitin kolme suurta — Ford, Chrysler ja General Motors panostivat merkittävästi taisteluun pohjoisen naapurivaltion automarkkinoiden herruudesta.
Tuontitulleista johtuen vain 3% Kanadassa myydyistä autoista oli valmistettu Yhdysvalloissa, mutta valtaosa uusista autoista oli koottu Yhdysvalloista tuoduista osista kanadalaisilla kokoonpanolinjoilla. Kanadan markkinoille suunniteltiin omia erikoismalleja ja tarvittaessa myös automerkkejä vastaamaan paikalliseen kysyntään.
Yksi tunnetuimmista on General Motors of Canadan vuosina 1962-1971 valmistama Acadian, joka sai nimensä Kanadan koillisosaa asuttaneista ranskankielisistä siirtolaisista. Yhdysvalloissa vuonna 1961 esiteltyä Pontiac Tempestiä ei otettu mukaan Kanadaan vientiohjelmaan, mutta GM:n kanadalaiset jälleenmyyjät halusivat valikoimaansa kompaktiluokan automallin. Acadian syntyi vastaamaan tähän tarpeeseen.

Kanadan kompaktiluokan automarkkinoiden uusjako
Mallivuodelle 1962 esitelty Acadian perustui Chevrolet Chevy II –malliin, mutta keulan muodot ja korin yksityiskohdat erottivat sen esikuvastaan. Ensimmäisen vuosikerran Acadiania sai kahdella varustetasolla. Edullisempi hinnat alkaen malli sai nimekseen Invader, Tunkeutuja. Kenties nimivalinnalla haluttiin kertoa siitä, että Acadianin tavoitteena oli jakaa Kanadan kompaktiluokan markkinaosuudet uusiksi.
Paremmin varusteltu Acadianin malli nimettiin ranskalaisittain Beaumontiksi (Kaunis vuori). Korimalleina molempia varustelutasoja sai 2- ja 4-ovisena tolppa-sedanina ja kuuden hengen Station Wagonina. Urheilullisempaan makuun tarjolla oli kaksiovinen hardtop Beaumont Sport Coupe ja avokattoinen Convertible.
Acadian koottiin GM:n itsekantavalle X-bodylle erillisellä etupää apurungolla. Moottorivaihtoehtoina tarjolla oli Chevy II:n voimanlähteiksi suunnitellut Chevroletin Econoflame-moottoriperheen 153cid (2,5L) rivinelonen tai 194cid (3,2L) suora kuutoskone. Nelisylinterinen moottori tuotti 90 hevosvoimaa suuremman kuusisylinterisen tarjotessa 120 hevosvoiman tehon. Vaihteistoksi tarjolla oli 2-portainen Powerglide automaatti tai kolmevaihteinen manuaali. Kompaktiluokan autoille tyypillisesti mm. ohjaus- ja jarrutehostin sekä radio oli ruksittava lisävarustelistalta, jos mukavuudestaan ei halunnut tinkiä.


Beaumont – Kanadan oma muskeliauto
Mallivuodelle 1963 Acadian mallistoa laajennettiin neljään varustetasoon. Huipulle esiteltiin Beaumont Sport Deluxe ja Beaumontin ja Invaderin väliin esiteltiin uutuusmalli Canso. V8-moottoria Acadian sai odottaa vuoteen 1964 asti, jolloin GM esitteli Chevellen ja siitä tarjottiin kanadalaisille perusmallista omaksi muskeliautoksi erotettu Acadian Beaumont.
Kaksi vuotta myöhemmin 1966 Beaumont erotettiin muusta Acadianista vielä kerran, mutta tällä kertaa kokonaan omaksi automerkiksi. Suurta menestystä Beaumont ei enää ehtinyt saavuttaa, sillä vuonna 1965 Yhdysvaltojen ja Kanadan välille sovitussa Automotive Product Trade Agreement (Auto Pact) -sopimuksessa tullimaksuista luovuttiin ja autoja sekä niiden osia voitiin viedä ja tuoda rajan yli vapaasti. Beaumont katosi markkinoilta muutamaa vuotta myöhemmin ja Acadianin taru päättyi vuonna 1971.



Acadian ei ollut vain uudelleen brändätty pikku-Letukka
Nykyään Acadian ja Beaumont ovat harvinaisuuksia. Ensimmäisenä mallivuotena 1962 Acadianeja valmistui noin 14 600 kappaletta. GM of Canadan omat automerkit kertovat ajasta, jolloin kauppapolitiikka vaikutti voimakkaasti automallien ja –merkkien syntyyn. Yhteistyö ja sisarmallit eri autonvalmistajien kesken ovat jälleen viime vuosikymmeninä arkipäiväistyneet autonvalmistajien sulautuessa toisiinsa ja tullimuurien noustessa uudestaan suojaamaan omaa autoteollisuutta. Acadian ja Beaumont eivät kuitenkaan olleet pelkästään uudelleen nimettyjä ja brändättyjä versioita amerikkalaisista esikuvistaan, vaan niillä oli oma kanadalainen identiteettinsä ja ne vastasivat kanadalaisten autonostajien tarpeisiin.
Hienoa, että Acadian malleja kuuluu myös meidän suomalaiseen klassikkoautokantaan. Yhdistäähän Suomea ja Kanadaa jääkiekon ohella vaativat olosuhteet, joissa auton tulee palvella niin helteessä kuin lumimyrskyssäkin. Ja toki myös sekin, että myös meillä on koottu naapumaiden autoteollisuuden tuotteita – välillä jopa paremmin kuin alkuperämaassa.

Teksti ja artikkelikuvat: Kai Lappalainen
Kuvien lisenssi: Creative Commons Attribution 4.0